چطور از چرب شدن مو جلوگیری کنیم!

هر فردی در طول زندگی با مشکل چرب شدن مو دست و پنچه نرم می‌کند. ممکن است موهای شما هر دو روز یا هر سه روز یا حتی اگر خوش شانس باشید هر چهار روز نیاز به شسته شدن داشته باشد.بعضی روزها بعد از گذشت فقط یک روز از شستن موها، باز هم چرب شده است !شاید متوجه این موضوع نباشید که هر چیزی که میخورید و هر تغییری در هورمون ها روی موهایتان تاثیر می‌گذارد.برای همین هم هست که یک روز موهای فوق‌العاده‌ای دارید، و فردای آن روز بخاطر بد حالتی موهایتان فقط آن را جمع می‌کنید تا دیده نشود!

چرب شدن مو

در این مقاله شما  نظرات  استایلیست‌هایی از سالن Rob Peetoom در نیویورک و تریکولوژیست و متخصص سلامت موی HairClub، Shab Reslan را میخوانید.پس تا آخر این مطلب با زیب آنلاین همراه باشید تا ببینید چه چیزی ممکن است باعث چرب شدن موهای شما شده باشد، و چه چیزی توصیه می‌کنند تا موهایتان به بهترین شکل ظاهر شود.

۱/۶-  استرس ممنوع

موهای چرب می تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود. به گفته استاد استایلیست Rob Peetoom، Linda de Zeeuw،  “موهای چرب نتیجه فعالیت بیش از حد غددچربی، زمانی است که سبوم بیش از حد تولید می کنند.” “اگرچهچربی برای مو لازم است، اما تولید بیش از حد آن می تواند موهای شما را چرب به نظر برساند. علل شایع موهای چرب عادات غذایی ناسالم، داروها، مراقبت نادرست از مو، استرس، نوسانات هورمونی و تغییر آب و هوا هستند.”
دغدغه‌های کاری؟ با موهای چرب از خواب بیدار شدید؟ در مورد مهلت های کاری و موهای چرب خود استرس دارید؟ ما هر روز با استرس و اضطراب روبرو هستیم، اما تلاش برای متعادل کردن بار سنگین استرس می تواند آسیب بیشتری نسبت به آن فنجان قهوه اضافی داشته باشد. وقتی استرس داریم، بدن هورمونی به نام کورتیزول ترشح می کند. هنگامی که سطح کورتیزول ما افزایش می یابد، ممکن است باعث شود غدد چربی در پوست سر ما نیز تحت فشار قرار گیرند و آنها را بیش از حد تحریک کنند، سبوم بیشتری تولید و آزاد کنند و باعث تجمع چربی شوند.

چرب شدن مو

۲/۶- موهایتان را شانه کنید

برس زدن موها بسیار مهم است، به خصوص اگر موهای چرب دارید. “برس زدن موهایتان می تواند ظاهر موهای چرب را کاهش دهد زیرا روغن ها را در تارهای شما پخش می کند. مانند هر روغن دیگری، روغن های طبیعی مو هم می توانند از موهای شما محافظت کنند اما این واقعیت را تغییر نمی دهد که ریشه های شما هنوز چرب به نظر می رسند .

چرب شدن مو

۳/۶- رژیم غذایی

رژیم غذایی شما همچنین می تواند بر میزان چربی تولید شده پوست سر شما تأثیر بگذارد. مایکل بومن، آرایشگر می گوید: “رژیم غذایی غنی از قند، محصولات لبنی و گوشت قرمز می تواند پوست سر را روغن بیشتری تولید کند.” دلیل آن این است که هورمون های موجود در لبنیات پس از مصرف به آندروژن ها (هورمون ها) تجزیه می شوند که منجر به تولید بیش از حد سبوم می شود. 

چرب شدن مو

 ۴/۶-استفاده از شامپو‌های مناسب

از شستن روزانه موهایتان خودداری کنید. سعی کنید دو بار در هفته آن هم با شامبو  مناسب بشویید.اگر در این فاصله موهایتان چرب شد از شامپو خشک برای داشتن ظاهری بهتر استفاده کنید(استفاده بیش از حد به مو آسیب می‌زند) ووصیه می‌شود از استفاده از محصولاتی که به سختی آبکشی می‌شوند مانند شامپوهای خشک و روغن‌های مو که می‌توانند روی مو رسوب کرده و شستشوی آن‌ها سخت شود، خودداری کنید.

چرب شدن مو

۵/۶- ویتامین‌ها را فراموش نکنید.

یک پوست سر چرب که به سختی قابل کنترل است ممکن است در ژن شما باشد. برخی بیماری ها و شرایط پزشکی مانند سندرم تخمدان پلی کیستیک، احتقان کبد و سندرم شوگرن (یک بیماری خودایمنی طولانی مدت) می توانند باعث تولید بیش از حد چربی شوند.
همچنین مکمل‌های مبتنی بر روی را برای کمک به افزایش دفاع ایمنی و بتاکاروتن به ترمیم سریع‌تر پوست کمک می‌کند. بومن

می گوید:«انتخاب غذاهایی با غلات کامل، ماهی و سرشار از ویتامین E به تولید روغن کمک می کند.

چرب شدن مو

مصرف مکمل‌های حاوی ویتامین B6 یا اسیدهای چرب ضروری ممکن است به کنترل کمبودها و بازگرداندن تعادل بدن شما کمک کند.

۶/۶- مصرف به اندازه چربی‌های سالم

 اسیدهای چرب ضروری، کلید یک سبک زندگی سالم و متعادل هستند. خوردن به اندازه کافی چربی سالم میتواند به مبارزه با سبوم اضافی روی پوست سر کمک کند . چربی در مغزها، دانه ها، ماهی های چرب و غلات کامل تصفیه نشده یافت می شوند.

چرب شدن مو

سخن آخر

چرب شدن مو در ظاهر شما تاثیر بسیاری دارد که حتی میتواند باعث عدم اعتماد به نفس شود.مواردی که خوانده‌اید را جزئی در نظر نگیرید، فقط کافیست مدتی این نکات را رعایت کنید تا نتیجه آن شما را غافلگیر کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.